Charles Michel sa stretne s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom

Charles Michel sa stretne s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom

Predseda Európskej rady Charles Michel sa 1. decembra stretne v Pekingu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Bude s ním diskutovať o celej škále globálnych otázok, vrátane vojny na Ukrajine, napätia v súvislosti s Taiwanom a obáv Európskej únie z nevyvážených ekonomických vzťahov. Témou rokovaní by mohla byť aj prípadná ďalšia spolupráca v boji proti zmene klímy.

Michel sa na svojej jednodňovej návšteve stretne aj s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom a Li Čan-šuom, predsedom Stáleho výboru Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

Nemenovaný predstaviteľ EÚ uviedol, že Michel sa bude snažiť riešiť geopolitické otázky, predovšetkým vojnu Ruska proti Ukrajine a asertívnejší prístup Pekingu k Taiwanu, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia.

„Máme vážny záujem na tom, aby Čína a Rusko nestáli na jednej strane, aby Čína neposkytovala Rusku zbrane, aby Čína neobchádzala sankcie Európskej únie,“ spresnil. Podľa neho to vyzerá, že Čína sa tak zatiaľ nespráva.

Michelova návšteva nasleduje po októbrovom summite európskych lídrov, na ktorom vyjadrili obavy z ekonomickej závislosti od Číny. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyhlásila, že Únia si už vzala ponaučenie zo závislosti od Ruska a musí byť opatrná vo vzťahu k Číne. Začiatkom novembra Čínu prvýkrát navštívil nemecký kancelár Olaf Scholz.

EÚ sa od roku 2019 správa k Číne obozretnejšie, konštatuje Reuters. Odvtedy ju označuje ako partnera, ekonomického konkurenta a systémového oponenta.

Read More

Comments

0 Comments Write a comment

Write a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *