Rusko řeklo, kdy použije jaderné zbraně! Připustilo několik scénářů

Rusko řeklo, kdy použije jaderné zbraně! Připustilo několik scénářů

Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo státy disponující jadernými zbraněmi, aby přestaly podporovat provokace ohledně použití jaderných zbraní. Státy požádalo, aby zajistily globální strategickou stabilitu. Samo ale vyjmenovalo scénáře, kdy je připravené je použít.

Ministerstvo zahraničí Ruska vydalo tiskovou zprávu, ve které jasně říká, za jakých okolností je země ochotná použít jaderné zbraně. Rozhodnutí obhajuje strachem o národní bezpečnost.

Rusko ve zprávě říká, že jaderné zbraně použije v případě ohrožení existence státu. “Reakce s použitím jaderných zbraní je ze strany Ruska hypoteticky povolena pouze v reakci na agresi za použití zbraní hromadného ničení nebo agresi konvenčních zbraní, kdy je ohrožena existence státu,” zdůrazňuje ministerstvo.

Rusko zároveň vyzývá ostatní země, aby ukončily eskalaci možného jaderného konfliktu. V současné situaci by podle Ruska mělo být zabránění jaderného střetu prioritou všech států, které jadernými zbraněmi disponují. Opačný případ by prý mohl mít katastrofální dopad.

​Šéf zahraniční politiky Evropské unie Josep Borrell podle serveru Euronews uvedl, že ruský jaderný útok proti Ukrajině by ale vyvolal “tak silnou odpověď Západu, že by ruská armáda byla zničena”. USA berou jadernou hrozbu vážně. Nemyslí si ale, že by Rusko chtělo jaderné zbraně skutečně použít. 

Debaty o použití jaderné zbraně se znovu rozvířily poté, co Rusko obvinilo Ukrajinu z plánování použití tzv. “špinavé bomby”. Ta by údajně zamořila okolí radioaktivním materiálem. Ukrajina i Západ ale považují obvinění za falešná. 

Jak reálná je hrozba jaderné války? Expert zhodnotil rizika i možné důsledky:

TN.cz

Read More

Comments

0 Comments Write a comment

Write a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *