Tak rozpoznasz szefa, którego lepiej unikać. Pięć typów “złych kierowników”

Tak rozpoznasz szefa, którego lepiej unikać. Pięć typów “złych kierowników”

Bill George to pracownik Harvard Business School i były dyrektor generalny Medtronic, firmy zajmującej się technologiami medycznymi. Spędził prawie 20 lat, badając błędy, jakie kierownicy popełniają w miejscach pracy. George w rozmowie z CNBC wskazuje, że szefowie skazani są na niepowodzenie, gdy zapomną o prawdziwym celu swojej pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Według eksperta szefowie powinni kierować się odpowiednimi przekonaniami, wartościami i celami. Te cechy pozwalają im podejmować prawidłowe decyzje i skutecznie przewodzić. Zapominanie o wskazanych wartościach wiąże się ze stawianiem na piedestale pieniędzy, sławy i władzy — wszystko kosztem kompasu moralnego.

Szefowie oszuści chcą tylko awansować

George wskazuje na pięć archetypów kierownika, który jest skazany na porażkę. Pierwszym jest oszust — według eksperta ktoś taki bez wytchnienia robi wszystko, by dostać się na szczyt firmy. Kupuje innych urokiem i atrakcyjnymi pomysłami. Kiedy znajduje się na szczycie, nie wie, jak skutecznie zarządzać.

Czytaj także w BUSINESS INSIDER

Tacy ludzie nie mają dokładnie sprecyzowanych działań i uczuć, nie wiedzą, jak widzą ich inni. “Samoświadomość pomaga szefom zrozumieć, co dzieje się dobrze, a co źle w ich pracy. Pokazuje im, w jaki sposób ich działania pomagają lub ranią podwładnych” — podkreśla George.

Racjonalizatorzy nie wyciągają wniosków z popełnionych błędów

Ekspert wskazuje, że racjonalizatorzy zawsze chcą wyglądać, jakby byli na czele wszystkiego, czym się zajmują. W jego opinii są także “mistrzami zaprzeczania” i nigdy nie chcą przyznać się do błędów, wyciągać z nich wniosków. Zamiast tego wolą obarczyć tym innych.

Polecamy: Szef zniszczył moje poczucie własnej wartości. Koszmar, którego nikomu nie życzę

Jako przykład posłużył mu przypadek Rajata Gupty, byłego partnera zarządzającego globalnej firmy konsultingowej McKinsey, który spędził kilka lat w więzieniu. Wcześniej ujawnił poufne informacje innemu biznesmenowi o wartej 5 mld dol. inwestycji Warrena Buffetta. Gupta do dzisiaj utrzymuje, że jest niewinny, co zdaniem George’a nie pozwala mu wrócić do skutecznego przewodzenia zespołami już po wyjściu z więzienia.

Szefowie szukający sławy, ciągle im mało

Osoby szukające sławy określają swoją wartość na podstawie ilości pieniędzy, które zarabiają i tego, ile komplementów z różnych stron otrzymują. Takie osoby przedkładają osobistą sławę i fortunę nad budowanie organizacji o trwałej wartości i nigdy nie są naprawdę zadowoleni z tego, co mają.

Zobacz: Szef z piekła rodem. Uważaj, jeśli na takiego trafiłaś. Może cię wykończyć

Przykładem wskazanym przez George’a jest Greg Lindberg, założyciel firmy Global Growth. Lindberg zaczął od skutecznej strategii przejmowania źle funkcjonujących firm i zwiększania ich przychodów. To było dla niego za mało – zaczął nabywać firmy ubezpieczeniowe w celu pożyczania ich aktywów innym firmom, których był właścicielem. To proceder zabroniony w wielu stanach USA. W 2020 r. Lindberg został skazany na ponad siedem lat więzienia — namawiał komisarza do spraw ubezpieczeń Karoliny Północnej do nagięcia tych przepisów.

Samotnicy nikogo nie słuchają

Samotnik unika stworzenia bliskich relacji — uważa, że wszystko może zrobić sami i często odrzuca informacje zwrotne lub porady otrzymywane od pracowników i innych osób. W rezultacie jest podatny na błędy i naraża swoją firmę na niepowodzenie. Nie należy mylić takich osób z introwertykami.

Dick Fuld, były dyrektor generalny Lehman Brothers, w 2008 r. otrzymywał od pracowników informacje o kłopotach, w jakich znalazł się zarządzany przez niego bank. Interwencję rozważał nawet ówczesny sekretarz stanu USA, Hank Paulson. Mimo tego Fuld nie słuchał, ponieważ był samotnikiem. W tym samym roku bank ogłosił upadłość, która rozpoczęła globalny kryzys.

“Spadające gwiazdy” myślą tylko o jednym

Zdaniem George’a “spadające gwiazdy” skupiają się tylko na robieniu postępów. Często przeskakują na następne stanowiska, firmy czy cele. Nie poświęcają czasu na wyciąganie wniosków z popełnionych błędów. Strategia pomaga im szybko awansować, ale nie nadają się do sprawowania kierowniczych stanowisk.

Sprawdź: Elon Musk jak dr Jekyll i pan Hyde. Były pracownik miliardera ostrzega

Jednym z podanych przykładów jest szybki rozwój i upadek założyciela Ubera, Travisa Kalanicka. Ukierunkowanie na wzrost i pomnażanie zysków Ubera przyniosło mu szybkie efekty w postaci natychmiastowego zwiększenia wartości firmy. Jednak już osiem lat później Kalanick zrezygnował z działalności w założonej firmie pod naciskami pięciu głównych inwestorów. Po drodze pracownicy Ubera zaczęli skarżyć się na warunki pracy i przypadki wykorzystywania seksualnego. Pojawiły się także doniesienia mówiące o tym, że Uber złamał w poszczególnych krajach przepisy transportowe.

(dk)

Read More

Comments

1 Comment Write a comment
  1. Davidsmavy September 28, 2023

    we appreciate all was good on arrival

Write a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *