Výroba Nokií se vrací do Evropy. V Maďarsku vznikla limitovaná edice odolné Nokie XR21 v počtu 50 kusů

Výroba Nokií se vrací do Evropy. V Maďarsku vznikla limitovaná edice odolné Nokie XR21 v počtu 50 kusů

Na jaře slíbil výrobce Nokií, společnost HMD Global, částečný návrat výroby telefonů finské značky domů do Evropy. Už nikdy zřejmě nepůjde o tak vysoké výrobní kapacity, jako v dobách největší slávy, kdy Nokia v Evropě provozovala současně čtyři velké výrobní fabriky (v Německu, Finsku, Maďarsku a Rumunsku). HMD Global má uzavřenou desetiletou smlouvu na výrobu telefonů, smartphonů a další drobné elektroniky pod značkou Nokia do roku 2026.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek


Některé nové Nokie budou vznikat ve výrobním závodě v Maďarsku

HMD Global si dohodlo smluvní výrobu v menším měřítku u externích partnerů a začíná na místě, kde už dříve Nokia působila – v Maďarsku. Zřejmě nejde o původní výrobní závod ve městě Komárom na hranicích se Slovenskem, nicméně přesnou lokaci nechce HMD Global zatím prozradit. Jisté je, že podobných menších „výrobních linek“ rozesetých různě po Evropě by mělo do budoucna přibývat.

Odolný fešák v černobílém kabátě

Jako první dostane nálepku „Made in Hungary“ jeden ze současných nejelegantnějších odolných telefonů na trhu – Nokia XR21, která vychází v limitované edici v počtu pouhých 50 kusů. Právě tato dávka otestovala výrobu v ostrém provozu na nové maďarské lince.

Poznávacím znamením Nokia XR21 Limited Edition je černobílé provedení (barva Frosted Platinum) se žíhanými vroubkovanými zády a tmavým obvodovým rámečkem. Výbava včetně nadstandardní odolnosti IP69K a MIL-STD-810H zůstane stejná jako u běžné sériové verze.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě toho každý z padesáti telefonů bude mít vygravírované své unikátní výrobní číslo. Do volného prodeje jde pouze 30 kousků, k dispozici jsou například na britském nebo německém online storu Nokia, v přepočtu za 17 tisíc korun. Výrobce slibuje tři velké upgrady systému (na cílový Android 15, přichází s Androidem 12) a 4 roky měsíčních bezpečnostních aktualizací.

Nokia XR21 Limited Edition je vyrobena ze skla a recyklovaných materiálů, které zahrnují plasty a vnitřní šasi ze 100% recyklovaného hliníku. Je odolná proti vodě, prachu, pádům a extrémním teplotám. Na poměry odolného (outdoorového) zařízení jde o lehký a tenký telefon s hmotností 231 gramů a tloušťkou 10,5 mm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ve výbavě najdeme 120Hz Full HD+ IPS displej s úhlopříčkou 6,5 palce, dvojitý zadní fotoaparát (64 a 8 Mpx), hlasité stereo reproduktory 96 dB, procesor Snapdragon 695 včetně 5G konektivity, 6 + 128 GB paměti, baterii s kapacitou 4800 mAh a 33W kabelovým dobíjením. Telefon podporuje eSIM a má také 3,5mm jack.

Nokia XR21 je po zhruba 10 letech první Nokia vyrobená v Evropě:

Read More

Comments

0 Comments Write a comment

Write a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *